Luxsus

František Matoušek, Luxsus

1997, akryl na plátně, značeno vzadu: 97 / Matoušek / Luxsus. Zakoupeno v roce 2020 od autora.

V roce 1995 založil František Matoušek (1967) se spolužáky z Ateliéru vizuální komunikace Jiřího Davida a Stanislava Diviše na pražské Akademii Davidem Adamcem, Vilémem Kabzanem, Michalem Novotným a Jakubem Špaňhelem skupinu Luxsus. Skupinový program měl velmi blízko k tomu, co tehdy Matoušek sledoval i ve vlastní tvorbě. „V českém kontextu nebylo v té době úplně běžné, aby námětem ,seriózních‘ obrazů byly modelky, módní návrháři, ikony popkultury, svět masmédií včetně jejich pokleslých forem jako pornografie.[1] Ve sbírce GAVU Cheb se nachází jeho „skupinový portrét“,[2] inspirovaný starou ohmatanou fotkou Rolling Stones, kterou měl ještě z 80. let. Jedná se o slavný snímek, který se v roce 1968 objevil na obálce singlu s jejich hitem Jumpin Jack Flash.[3] Vedle základního rozvržení postav k němu odkazuje zejména gesto s rukama složenýma nad hlavou (Novotný) nebo černé brýle postavy vpravo (Adamec). Zvláštní horizontální struktura z nepravidelných linií sice připomene fládrování, ve skutečnosti je však narážkou na práci s denimem, který se už tehdy stal Matouškovým hlavním materiálem.

[1] MIKULÁŠTÍK, Milan: LUXSUS (David Adamec, Vilém Kabzan, František Matoušek, Michal Novotný, Jakub Špaňhel), tisková zpráva výstavy, Galerie NTK, 29. 5.–14. 7. 2019.

[2] V pořadí zleva Kabzan, Novotný, Špaňhel, Matoušek a Adamec.

[3] Na dalších vydáních singlu, například v Německu, je reprodukována stranově otočená, a právě v této verzi ji měl autor.