Nikoho nepotkáš, ale uvidíš je všechny

Jiří Franta - David Böhm, Nikoho nepotkáš, ale uvidíš je všechny

Z cyklu Některá díla nám připadají definitivní, 2014, tužka na papíře, 102 × 80 cm, s rámem 116 × 103 cm. K 515. Dar autorů v roce 2018.

Duo Jiří Franta (1978) a David Böhm (1982) se vyjadřuje kresbou, do níž vnáší řadu konceptuálních prvků, aniž by opustili figuru a příběh; ostatně oba dva jsou i v rámci svých sólových kariér uznávaní ilustrátoři a autoři komiksů. Jejich přístup dobře ilustruje výstava, kterou připravili pro GAVU Cheb: z depozitáře si vybrali několik obrazů, které rozvěsili na černě natřených zdech galerie a jejich motiv dále rozvinuli kresbou bílou křídou.[1] Obrazy si tak přivlastnili a zapojili do svých vlastních příběhů. Celek měl charakter jakési obrazové montáže. Chebská kresba z cyklu, jehož nejvýraznějším formálním znakem jsou atypické formáty, je založena na podobném přístupu, i když tentokrát umělci nekomunikují s jinými tvůrci, pouze spolu navzájem. Tam, kde jeden začal, druhý pokračoval a kresbu si několikrát vyměnili, až měli pocit, že je hotová. Na kreslení se nijak nepřipravovali, a dokonce o něm v jeho průběhu mezi sebou vůbec nemluvili, aby měl jejich dialog pouze vizuální povahu. Názvy některých kreseb včetně této jim vymyslel básník Petr Borkovec.

[1] Jiří Franta, David Böhm, Půlka kapra, žena ve žlutém, výčep a květiny, katalog výstavy, text Ondřej Chrobák, GAVU Cheb, 7. 5.–21. 6. 2015.